BlogZvýšení důchodů má a ještě bude mít i negativní dopady na důchodce

25. 7. 2019

(Autor Pavel Otto, e15) „V roce 2019 se z důvodu valorizace stalo nově zabavitelnými 5012 důchodů,“ potvrdila informace E15 mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Barbara Hanousek Eckhardová. Počet důchodů s exekučními srážkami, a to i invalidních a vdovských a vdoveckých, se tak z loňských více než 86,5 tisíce vyšplhal na 91,5 tisíce. Česká správa sociálního zabezpečení vyplácí přes 3,5 milionu penzí, z toho 2,4 milionu starobních. Celkové výdaje loni poprvé přesáhly 400 miliard korun.

Exekutoři přes ČSSZ strhávají mužům ve finančních potížích v průměru 2698 korun měsíčně, ženám 2211 korun. Mohou jim sebrat až čtvrtinu pravidelného důchodu, jehož průměrná výše je nyní 13 377 korun. „Problematiku exekucí vnímám jako jeden z největších aktuálních sociálních problémů,“ řekla šéfka rezortu Jana Maláčová (ČSSD). Prověřuje proto, zda někteří senioři nepřicházejí o nepřiměřeně vysoké částky.

Pokud ministryně zjistí, že tomu tak je, hodlá srážky zastavit. Má však do jisté míry svázané ruce. Agenda spadá pod soudy, které vydávají verdikty na základě rozhodčích nálezů vycházejících z rozhodčích doložek uvěrových smluv. Nejvyšší a po něm i Ústavní soud přitom už dříve potvrdily, že mnohé exekuce se opírají o neplatné doložky.

„To, co mohu udělat pro lidi v exekuční pasti, je pomoci jim přes navýšení životního a existenčního minima, protože se promítnou do nezabavitelné částky,“ uvedla Maláčová. Její úřad může také prostřednictvím sociální správy napadat neplatně sjednané rozhodčí doložky. „ČSSZ by stížnosti podávala přes datové schránky soudů. Hledáme nějaký jednoduchý software,“ podotkla.

Odborník na zadluženost Daniel Hůle míní, že odpovědnost nesou hlavně banky a nebankovní poskytovatelé půjček.

„Měly by přestat vnucovat kontokorentní úvěry a kreditní karty lidem s nižšími příjmy,“ poznamenal. Starobním důchodcům a invalidům druhého a třetího stupně, kteří nezvládají splácet, má pomoci novela insolvenčního zákona platná od začátku června. Umožní jim oddlužit se už po třech letech, aniž by museli umořit alespoň 60 procent závazků.

Na konci letošního prvního čtvrtletí mělo exekuční srážku z důchodu 26 054 seniorů a 26 633 seniorek. Exekuci na důchod mělo i 21 707 invalidních důchodců a 14 430 invalidních důchodkyň.  ČSSZ o exekučních srážkách nerozhoduje. Řídí se nařízením soudu či exekučním příkazem exekutora či rozhodnutím ze správního, konkurzního či insolvenčního řízení. Srážení částky může úřad ukončit až po splacení dluhu, úroků i nákladů řízení.