Připojte se k našemu Výcvikovému dovednostnímu kurzu akreditovaného u MPSV č. A2024/1525-SP a získejte klíčové dovednosti pro práci s neformálně pečujícími osobami

Organizace A DOMA a společnost ADAMUS s.r.o. úzce spolupracují na podpoře neformálně pečujících osob prostřednictvím vzdělávacích programů. V současné době je otevřeno přihlášení na Výcvikový dovednostní kurz, který proběhne od 25. 9. 2025 do 4. 12. 2025 na adrese Na Strži 1683/40, Praha 4.

Anotace:

Výcvikový kurz rozvoje dovedností je určen pro sociální pracovníky, koordinátory a case managery, kteří vstupují do kontaktu s neformálně pečující osobou.

Metoda Rodinného průvodce pomáhá tak sociálním pracovníkům a dalším odborníkům citlivě mapovat rodinné vztahy, rozdělení rolí a skryté potřeby všech pečujících. Je to o objevení dovedností umět pracovat nejen se zdravotními informacemi a dávat si je do spojitosti se sociální prací.

Tento přístup neřeší jen dílčí věci, ale dívá se na celou problematiku komplexně s dlouhodobým dopadem. Běžná podpora často končí tam, kde začíná jiný obor. My tuto hranici společně s multioborovým týmem překračujeme.

Kurz Vám představí nový pohled na podporu neformálně pečujících a otevře Vám možnosti nabídnout jim efektivní a smysluplnou podporu.

Návazné tematické moduly s odborníky v oblasti právní podpory, psychoterapie a zdravotně sociálního pomezí přináší ucelený komplexní program, který v rovině teorie /32 hodin/ a praxe /32 hodin/ poskytne sociálním pracovníkům jedinečnou možnost vyzkoušet si získané teoretické znalosti rovněž v praktickém provedení pod dohledem odborníků.

Komu je kurz určen:

Výcvikový dovednostní kurz je určen konkrétně pro sociální pracovníky, case managery a koordinátory, kteří se aktivně podílejí na podpoře neformálně pečujících osob. Tento praktický kontext z něj činí velmi cenný a efektivní nástroj pro jejich profesní růst.

Máte zájem o rozvoj svých profesních dovedností v oblasti podpory neformálních pečujících? Tento kurz je přesně pro Vás!

Co Vám kurz přinese?

Komplexní přístup k práci s pečujícími osobami: Naučíte se rychle a účelně identifikovat některé z více než 600 potřeb neformálně pečujících, které jsme při podpoře neformálně pečujících identifikovali. Získáte nástroje pro budování vztahu a efektivní řešení problémových oblastí. Kurz je orientován na hluboké porozumění potřebám neformálně pečujících, ať už jde o právní, mediační, zdravotní /klinický farmaceut, nutriční terapeut, ergoterapeut, ošetřovatelství, trénování paměti/, sociální, koordinační,  psychoterapeutickou, sociální, technologickou, realitní, stavební či další činnosti.

Inovativní přístup. Naše metoda neřeší jen dílčí věci, ale dívá se na celou podporu neformálně pečujících komplexně a s dlouhodobým výhledem. Na kurzu se zaměříme na propojení teoretických znalostí s praktickými zkušenostmi. Získáte 32 hodin teorie a 32 hodin praxe, kde si všechny nabyté znalosti můžete vyzkoušet v reálných situacích pod dohledem odborníků.

Mezioborová spolupráce týmu odborníků. V rámci Výcvikového dovednostního kurzu se účastníci setkávají s Rodinným průvodcem, který je klíčovou postavou celé multioborové podpory. Řídí celý případ klienta a reflektuje všechny změny zdravotní, sociální, ale i další situace, které mohou mít přímou či nepřímou souvislost s podporou neformálně pečujícího. Na práci Rodinného průvodce navazují v kurzu do hloubky odborníci v právní oblasti, psychoterapii a zdravotně sociálním pomezí. Umožňují účastníkům pochopit celkové spektrum podpory, kterou neformálně pečující osoby skutečně potřebují.

Proč se kurzu zúčastnit

Odborníci, s kterými budete v průběhu kurzu pracovat jsou již 10 let součástí multioborového týmu. Pracují cíleně s neformálně pečujícími novou metodou Rodinného průvodce. Běžná podpora končí tam, kde začíná jiný obor. My tuto hranici s multioborovým týmem překračujeme. Metoda Rodinného průvodce pomáhá sociálním pracovníkům získat citlivější, holistický a efektivní přístup k neformálně pečujícím, což vede k lepší a efektivnější podpoře, prevenci vyčerpání neformálně pečujících a větší důvěře v sociální služby.

Lektoři

Jitka Zachariášová

Je zakladatelkou a ředitelkou organizace A DOMA z. s. Od roku 1999 se věnuje službám pro seniory a pečující osoby. Organizaci postavila na dvou hlavních pilířích. Jedním jsou inovativní postupy při poskytování terénní sociální služby osobní asistence a druhým pilířem je podpora pečujících rodin.  Propojila své dlouholeté zkušenosti v oblasti zdravotní a sociální do metody práce Rodinného průvodce. Propaguje nový pohled na poskytování služeb s lidským porozuměním a respektem k jedinečnosti každé rodiny.

Mgr. Xenie Dočkálková

Vystudovala psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci, celou svou profesní kariéru se věnuje přímé pomoci osobám se zdravotním postižením a neformálně pečujícím osobám. Působí jako lektorka odborných kurzů nebo vzdělávání pro neformálně pečující. S naší organizací spolupracuje již třetím rokem a současně působí jako vedoucí pracovník v rámci pobytového zařízení určeného seniorům.

Mgr. Hana Tůmová

Získala vysokoškolské vzdělání v oblasti zdravotní a sociální. Učila na zdravotnické škole, působila na Úřadu práce v oddělení dávek pro osoby se zdravotním postižením.  Několik let působila jako sociální pracovnice a vrchní sestra v pobytovém zařízení. V současné době pracuje jako zdravotní sestra na oddělení Anesteziologicko-resuscitačním v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s. V naší organizaci se podpoře neformálně pečujících v oblasti sociální a zdravotní věnuje již od roku 2016.

Mgr. Petr Mach

Vystudoval sociální práci a sociální politiku na Univerzitě v Hradci Králové. Pracoval  v neziskovém sektoru v přímé práci s klienty, jako inspektor sociálních služeb. Několik let byl zaměstnán na MPSV odkud odešel pracovat jako vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Je spoluautorem několika publikací, komentářů k právním normám. Od roku 2012 spolupracoval s organizací a v posledních letech je jejím zaměstnancem.

Mgr. Petra Veruňáková

Vystudovala právo na Univerzitě Palackého v Olomouci a univerzitě Karlově v Praze. Vykonává advokátní praxi a od roku 2015 je také zapsanou mediátorkou. V týmu našich odborníků v oblasti práva a mediace působí již pátým rokem. Při podpoře neformálně pečujících se specializuje na rodinné, občanské, trestní, přestupkové a pracovní právo.

Místo konání kurzu

Výcvikový dovednostní kurz, který proběhne od 25. 9. 2025 do 4. 12. 2025 na adrese Na Strži 1683/40, Praha 4. Přihlášení bude probíhat do naplnění kapacity nebo do 31. 5. 2025. Účastníci  obdrží Osvědčení o absolvování akreditovaného výcvikového kurzu.

Kapacita kurzu

Výcvikový dovednostní kurz je určen pro 15 účastníků. Důvodem menšího počtu je hlavně individuální přístup k potřebám účastníků a jejich zapojení do praktického nácviku dovedností.

Cena 64hodinového kurzu

20 000,- Kč

    Kliknutím na "PŘIHLÁSIT SE NA KURZ" potvrzuji závazně účast na 8 setkáních, která pokrývají komplexní program Výcvikového dovednostního kurzu v celkovém rozsahu 64 hodin, které budou v Praze probíhat v následující dny

    25. 9. 2025 | 26. 9. 2025 | 23.10. 2025 | 24. 10. 2025 | 6. 11. 2025 | 7. 11. 2025 | 3. 12. 2025 | 4. 12. 2025

    Storno podmínky:
    Při zrušení účasti na kurzu ze strany účastníka 8 a více kalendářních dnů před konáním kurzu bude účtován storno poplatek ve výši 40 % z ceny kurzu. Při zrušení účasti na kurzu nahlášené 7 a méně kalendářních dnů před konáním kurzu je storno poplatek ve výši 100 % z ceny kurzu. Změnu účastníka kurzu v rámci organizace je možné nahlásit do 3 kalendářních dnů před zahájením kurzu. V případě úplného zrušení kurzu ze strany organizátora bude platba vrácena v plném rozsahu zpět, a to do 7 dnů od ohlášení zrušení kurzu. Na základě Vaší objednávky Vám bude vystaven elektronicky daňový doklad – faktura.

    Možnost individuálního kurzu

    Výcvikový dovednostní kurz si mohou organizace objednat i individuálně, když naplní kapacitu 15 účastníků kurzu svými sociálními pracovníky. V tomto případě je možné uskutečnit i v jejich organizacích mimo termíny výše stanovené.

    Přihlásit se můžete i telefonicky

    Reference od účastníků kurzu, který proběhl od září do prosince 2024 za účasti sociálních pracovníků z Kraje Vysočina a Maltézské pomoci.

    Velmi ucelené a profesionálně sdělované informace, které tematicky propojují teorii a praxi. Ukazuje nový trend ve směřování sociálních služeb, kdy má velký význam vytváření multidisciplinárních týmů, které dokáží rychle a komplexně reagovat na životní situace klientů.“
    „Nikdy mne nenapadlo, v jakých oblastech je nezbytné opečovávaného zastupovat…“
    Děkuji za přívětivé bezpečné prostředí, kde neexistuje špatně položená otázka. Velmi oceňuji praktické zkušenosti z řešení zapeklitých situací pečujících.“
    „Edukace mi pomohla více se zaměřovat na potřeby samotných pečujících“ 
    „Na pomoc jsme se dívali především přes potřeby seniora s potřebou péče. Kurz mi změnil pohled na mou práci a způsob, jak se zaměřovat samostatně na potřeby neformálně pečujícího“
    „Kurz byl velmi přínosný, lidsky podané informace se zachováním profesionality, které budou v další praxi sociálního pracovníka aktivně používány. Všichni lektoři byli jedineční, osobití, lidští a velmi profesionální. Své velké zkušenosti předávali s chutí a láskou, což kurz velmi povýšilo a nejednalo se pouze o výčet faktů a informací. Bylo mi vlastně líto, že kurz končí.“
    Rozhodnutí-o-udělení-akreditace