BlogJak se uklízí podle Japonky Marie Kondo

26. 1. 2020

Zázračná technika uklízení podle Marie Kondo

Úklidové práce v bytě nebo rodinném domě nepatří k oblíbeným činnostem hospodyněk, o mužské části domácnosti nemluvě. Když se začne hovořit o úklidu, okamžitě se mě i po mnoha letech vybaví můj strýc Josef, který si vypracoval specielní úklidovou metodu nenáviděné činnosti. Teta dopoledne vařila a on s nechutí vzal vysavač podobný tomu, který prodával zástupce firmy Elektrolus pan Popper, a odtáhl tuto výzbroj do ložnice kde s úklidem začínal. Pustil motor a nechal ho volně běžet. Občas klepl násavnou trubicí do nábytku a tím vytvářel pro tetu sluchový dojem náročného a odpovědného úklidu. Pak se přesunul do obývacího pokoje kde v této dramatické rozhlasové inscenaci pokračoval. Stál u okna a sem tam klepl do radiátoru což bylo slyšet v celém bytě a vytvářelo to dojem intenzivní úklidové práce. Na finále si nechal chodbu ve které musel opravdu dělat, že se činí ze všech sil neboť z kuchyně na něj teta viděla a tam nemohl fixlovat. Měl jsem strýce Pepíka moc rád a obdivoval jeho herecké rozhlasové etudy, které teta neprokoukla a které mu vydržely jeho celý bohatý život. 

Nyní se objevila Japonka Marie Kondo, kterou nová generace označila za geniální úklidovou konzultantku. My jsme dříve říkali uklízečka. Jiná doba, jiné pojmenování. Také existoval název podlahová kosmetička, to snad proto, aby se uklízečky necítily odstrkované. Ale dosti veselosti a teď už vážně. Technika uklidu podle Marie Kondo vám uklidí nejen v bytě, ale také v hlavě. Získáte čas, prostor a vypadá to, že i sebevědomí. Už vás nebudou stresovat každodenní uklízecí činnosti, vlastně už nikdy nebudete muset uklízet každý den. Zaujalo vás to? To je dobře, budeme pokračovat.

Uklízení je staré jako lidstvo samo a odpor k němu asi také. Někoho to baví, někdo to prostě udělá a neřeší, a část z nás to velmi silně řeší, nadává a skřípe u toho zuby, jako můj strýc Josef. Každý den něco odkládat, hledat, vytírat, vysávat a kdo ví, co ještě. Také u toho vždy sníte o položených nohách na stole, pití kávičky nebo procházce v parku? Pokud si nastavíte úklid podle Marie Kondo, už o tom nemusíte jen snít, ale budete mít prostor to i dělat. A navíc bez výčitek, protože uklizeno bude.

„Se čtením časopisů pro hospodyňky jsem začala, když jsem byla dítě. Bylo mi zhruba pět let, ale moc ráda jsem četla o uklízení,“ prozrazuje o sobě světoznámá úklidová konzultantka Marie Kondo v upoutávce na její knihu Zázračný úklid. Jak už jistě tušíte, ráda uklízela už na základní škole a nejen to. Hledala cesty, jak uklízení zjednodušit a udělat z něj pomocníka. Později se stala uklízecí konzultantkou. Denně učí lidi, jak mohou správně uklízet a jak vše v domácnosti co nejlépe uspořádat. Základem její techniky je minimalismus a efektivita. Bydlení je nutné zbavit věcí, které nepoužíváte, všemu určit jednoznačné místo a oblečení skládat úsporně.

Jak to dělá Marie Kondo

 • Dejte stejné věci na jednu hromadu. Věci nakupujeme a dostáváme. Postupně je v bytě hromadíme, ale na různých místech. Když si dáme třeba všechny časopisy, všechny knihy, všechno oblečení nebo všechnu kosmetiku na jednu samostatnou hromadu, zjistíme, kolik toho ve skutečnosti máme. Vše, co nás již nezajímá a nepoužíváme, nebo je dokonce nefunkční, vyhoďte.
 • Vybírejte pomocí pocitu. Každou věc vezměte postupně do ruky a zaměřte se na pocit, který z ní máte. Pokud je to radost a spokojenost, nechte si ji. Pokud máte nepříjemné nebo žádné pocity, zbavte se jí.
 • Všemu najděte přesné místo. Pokud každá věc bude mít své jasné místo, zvládnete ji také mnohem rychleji uklidit. Nebudete se zdržovat řešením, kam to uklidit a následně pak hledáním, kde to vlastně je.
 • Používejte přihrádky a krabice. Stejné věci na stejné místo, do stejné krabice. Používejte plastové průhledné krabice s víkem. Uvidíte, co v nich je a při hledání nemusíte otevírat každou, než se trefíte. Víko zase zabezpečí, že se na uložené věci nebude zbytečně prášit.
 • Třiďte podle velikosti. Co jde, ukliďte tematicky. Knihy v jedné knihovně. Oblečení ve společné skříni. Nářadí v jedné krabici. Ostatní různorodosti a drobnosti ukliďte podle velikosti. Malé věci spolu, střední věci spolu a velké věci také u sebe. Tady hodně pomůžou právě průhledné úložné boxy.
 • Přeneste se přes nostalgii. Hodně věcí odkládáme pro vzpomínky. Zbavte se tohoto zlozvyku. Pár kousků připomínající třeba milovanou osobu, která už není s námi, si ponechte, suvenýr ze skvělé dovolené, možná první botičky dětí. Rozhodně si ale nenechávejte vzpomínky na expartnera, nebo cokoliv negativního. Už se to nevrátí, ani nezlepší. Nekompromisně to vyhoďte.
 • Oblečení ukládejte vertikálně. Toto zní pro nás trochu divně, ale jde to a prý se tak i rychleji obléknete. Marie Kondo na to má vlastní skládací techniku. Navíc odpadá vztekání se u vytahování trika ze spodní části hromady a neustále bortění pracně vyskládaných komínků. Jednotlivé věci vám pomůžou na svém místě udržet opět různé přihrádky a krabice, tentokrát bez víka.
 • Zbavte se zbytečných papírů. V dnešní elektronické době není nutné skladovat veškeré dokumenty, časopisy, noviny nebo štosy poznámek. Vše se dá dohledat na internetu, účtenky po uplynutí reklamační doby vyhoďte. Přehledně uložte jenom úřední dokumenty, osvědčení a účty, které potřebujete ze zákona, nebo pro jiné důležité účely. Ostatní můžete vyhodit, případně si je pro jistotu naskenujte.
 • Kuchyň uspořádejte podle preferencí. Co používáte nejčastěji, nechte po ruce. Klidně varnou konvici, odšťavňovač i mixér. Ostatní ukliďte. Nepotřebujete ani 20 talířů stejné velikosti, 60 hrníčků nebo tři sady příborů. Snižte vše na množství, které v týdnu opravdu využijete, ostatního se zbavte.
 • Techniku uklízení podle Marie Kondo, kterou nazvala jednoduše KonMari, můžete aplikovat postupně na vše ve vašem životě. Zbavíte se nakupování zbytečností, z dovolených a výletů si přinesete vzpomínky, a ne lapače prachu. Fotky si ponechte na úložném disku a vytisknete si jenom několik vybraných. Hodně knih je k dispozici v elektronické podobě, recepty snad na cokoliv najdete na internetu a noviny a časopisy jsou tam také.

Naučte se nenakupovat potraviny do zásoby, dnes už to není nutné. Nakupujte jenom to, co v nejbližší době spotřebujete. Budete tak mít větší přehled, méně vyhazovat a jíst budete hlavně potraviny čerstvé. A to prospěje i vašemu zdraví.

Sylva Pokorná

Tipy, které vás přesvědčí o tom, že jste uklízeli špatně

Marie Kondo si získala spoustu příznivců svou knihou Zázračný úklid – pořádek jednou pro vždy. V ní totiž nenásilnou formou popisuje nešvary, kterých se při uklízení stále zarputile držíme, a přitom rozhodně ne ku svému prospěchu. Co patří k nejčastějším chybám při uklízení?

 • Snažíme se uklidit naráz celý byt nebo dům. Přitom bychom měli uklízet pokaždé něco.
 • Uklízíme každý den chvilku. A co dál? Skutečně chcete každý den jít z práce s tím, že musíte něco uklidit? To je cesta do pekel. Uklízení budete nenávidět ještě víc, než ho už nenávidíte teď.
 • Máme pocit, že uklízení je nutné zlo. Uklízíme proto, abychom doma „neshnili“. Přitom má pořádek v bydlení co dočinění se stavem naší mysli i naším fyzickým zdravím. Když nebudete utírat prach, zaděláte si na potíže s dýcháním. Když budete prach utírat pravidelně, nenahromadí se vám do takové míry, že máte pocit, že se doma udusíte. Tělo důsledky pozná.
 • Chápeme úklid abstraktně. Lidská mysl je přitom nadšená, když vidí okamžité, takřka hmatatelné účinky činnosti. A to u uklízení můžeme zažít. Když se zbavíte spousty věcí a vaše bydlení „prokoukne“, dokonale to přehodí vaše vnitřní nastavení myšlení. Když k tomu dojde, už se k zahanbujícímu nepořádku nevrátíte.
 • Kolikrát jste začali uklízet proto, že vám bylo smutno, měli jste špatnou náladu nebo jste potřebovali před něčím „utéct“? Uklízení nastoluje rovnováhu. Ačkoli jste se úklidem zřejmě nezbavili prvotního problému, na chvíli se vám ulevilo.
 • Uklízíme podle místa, ne podle kategorie. Přitom druhé řešení je správné. Už se vám stalo, že jste měli pocit, že stejné věci, jaké jste uklízeli před týdnem v předsíni, jste dnes uklízeli v ložnici? Kladívko, metr, šroubováky? Dejte si příště za cíl uklidit všechno oblečení nebo všechny knihy a časopisy. Ne obývák či koupelnu. Vyhnete se tak tomu, že budete mít „všechno všude“, a když budete něco hledat, prostě to nenajdete.

Zajímavé poučky, že? Dívat se na úklid jako na zábavu by snad nikoho z nás ani na okamžik nenapadlo. Přesto to jde a navíc bude úklid efektivní. V dalších článcích vám představíme, jak podle Marie Kondo uklidit oděvy ve skříni, knihy a další kategorie věcí, které často znamenají při úklidu velký problém.

Redakce s použitím textu Sylvy Pokorné a serveru primanapady.cz