Tisková zpráva 2. července 2025

2. 7. 2025

Mezinárodní den proti zapomínání – když vzpomínky blednou

 2. července si připomínáme Mezinárodní den proti zapomínání, jehož hlavním cílem je upozornit na význam prevence ztráty paměti a důležitost podpory kognitivního zdraví, především u seniorské populace. S přibývajícím věkem totiž přirozeně dochází k oslabování paměťových schopností, což může významně ovlivnit každodenní život starších osob.

 

Zapomínání nemusí být nevyhnutelným důsledkem stárnutí – správná péče o paměť a pravidelný trénink mozku mohou tyto projevy výrazně zpomalit. Organizace A DOMA, z. s., se dlouhodobě věnuje podpoře seniorů i jejich rodin a nabízí širokou škálu služeb zaměřených na pomoc pečujícím osobám i na posílení soběstačnosti a prevenci sociální izolace opečovávaných osob. Mezi klíčové aktivity multidisciplinárního týmu organizace patří také individuální tréninky paměti, které pomáhají seniorům zůstat v mentální pohodě, a procvičování zachovaných schopností. Zapomínání související s věkem může mít mnoho podob – od drobných přehlédnutí po složitější situace, kdy si senior například nepamatuje, kde má klíče nebo zapomene užít léky. Zapomínání může mít i další nepříznivé důsledky: člověk se třeba sám izoluje v domácnosti, protože si svůj stav uvědomuje a je mu nepříjemný.

 

„Nejprve je zapotřebí zaměřit se na identifikaci kognitivního deficitu, tedy zhodnotit, v jakých oblastech u klienta došlo k oslabení kognitivních funkcí. Důležité je současně zjistit, které schopnosti jsou u klienta stále zachovány, protože právě na tyto oblasti je vhodné se v dalším procesu zaměřit a snažit se je dále rozvíjet a posilovat. Naopak schopnosti, jež na základě provedených testů vyhodnotíme jako zcela ztracené, již není možné obnovit, a proto je důležité soustředit se především na podporu a rozvoj těch, které u klienta přetrvávají,“ vysvětluje Ondřej Klus, trenér paměti z neziskové organizace A DOMA, z. s.

 

Jak předcházet zapomínání – patero rad pro udržení si dobré paměti
  1. Zdravý životní styl a dostatek pohybu

Kvalitní strava – ryby, ovoce, dostatečný přísun bílkovin a pravidelná fyzická aktivita. Tyto činnosti a výživa pomáhají aktivovat různé části mozku a podporují rozvoj paměti.

  1. Učte se nové věci

Zkuste se naučit nový jazyk, básničku, písničku nebo třeba pracovat s novými technologiemi. Nové informace stimulují mozek a posilují paměťové schopnosti.

  1. Opakujte si důležité informace

Opakování je klíčem k zapamatování. Vytvořte si seznamy, poznámky nebo kartičky a pravidelně si je pročítejte.

  1. Dbejte na dostatek spánku a odpočinku

Kvalitní spánek je nezbytný pro správné fungování paměti a regeneraci mozku.

  1. Udržujte sociální kontakty a aktivní životní styl

Pravidelné setkávání s přáteli a rodinou nebo účast na společenských aktivitách napomáhají nejen psychické pohodě, ale i správnému fungování paměti.

 

„Význam trénování paměti by neměli podceňovat nejen senioři, ale ani ostatní lidé napříč všemi věkovými skupinami. Klíčovou prevencí zhoršování kognitivních funkcí je především zdravý životní styl, jehož součástí je kvalitní a vyvážená strava – například středomořská kuchyně bohatá na čerstvé ovoce, zeleninu, ryby, olivový olej a dostatečný přísun bílkovin. Dále je velmi důležité udržovat sociální kontakty a nezapomínat jak na fyzickou, tak i mentální aktivitu. Všechny tyto faktory společně přispívají k tomu, abychom si udrželi mozek v dobré kondici a předcházeli úbytku kognitivních schopností,“ uvádí Jitka Zachariášová, ředitelka organizace A DOMA, z. s.