BlogBudou lékaři stávkovat? Psaní neschopenek ještě není dořešeno

21. 1. 2020

Praktičtí lékaři odmítají nadále porušovat zákon o nemocenském pojištění a vystavovat neschopenky za případy mimo jejich odbornost. Někteří ambulantní specialisté k nim totiž doposud své pacienty pro neschopenku posílali. Praktici tak reagují na novou podobu elektronické neschopenky, která měla celý systém zpřehlednit a zjednodušit, ale jejíž stávající podobu považují za nedomyšlenou. Nový systém je tak podle nich příležitostí, jak začít konečně dodržovat pravidla. Na mediální tapetě je v současné době podivná zakázka ministerstva dopravy, která ve svém důsledku zlomila vaz ministrovi rezortu Kremlíkovi.  

Prezident Miloš Zeman vyhověl návrhu premiéra Andreje Babiše, aby Kremlíka odvolal. Řízením dopravy je pověřen vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který následně bude řídit obě ministerstva, a ta se sloučí do nově zřízeného ministertva hospodářství. „Není to dočasné řešení,“ řekl Babiš. Kremlíkovi zlomila vaz zakázka na informační systém na e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun. Softwaroví odborníci a vývojáři se shodli na tom, že tato suma je velmi nadhodnocená a navrhli premiérovi, že zdarma vytvoři potřebnou aplikaci.

Na výše uvedeném příkladu z rezortu dopravy je ukázáno, že programové řešení, které má být používáno okruhem několka tisích uživatelů, v tomto případě lékařů vystavujících pracovní neschopenky, nemusí být nakoupeno v řádech stamilionů, ale že skupina schopných lidí ochotných četřit státní kasu sestaví uživatelský program za zlomek vypsané ceny nebo i symbolicky zdarma. Dá se to přečíst i tak, že případný vítěz tendru vytvoří program se stenými náklady a vše co zbývá do vypsané tendrové sumy je jeho zisk. Dobrý zisk …

Ilustrační foto

Praktičtí lékaři pokračují v protestech proti novému systému elektronických neschopenek, který se již měl od ledna 2020 naplno spustit. „Systém se má podle jeho tvůrců zpřehlednit, a proto hodláme dát vše do pořádku a vyplňovat neschopenky v souladu se zákonem pouze pro ty pacienty, které sami léčíme,“ uvedl předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (SVL) Svatopluk Býma na tiskové konferenci.

Praktiční lékaři vystavili v roce 2018 1,8 milionu neschopenek, přičemž v některých ordinacích z toho bylo 30 – 50 procent za ambulantní specialisty. Vypisováním dokladů strávili praktici v té době podle svých odhadů až 90 tisíc hodin. „Podle zákona o nemocenském pojištění by měl neschopenku vypsat a vést vždy ošetřující lékař, kromě záchranné a pohotovostní služby,“ uvedl Cyril Mucha, člen výboru SVL. V současné době je však podle něj běžné, že například chirurg pošle svého pacienta se zlomenou nohou pro neschopenku za jeho praktickým lékařem, kam pak musí následně chodit opakovaně i v případě kontrol.

„V Evropě patříme mezi země s nejvyšším počtem osobních kontaktů pacienta s lékařem. To, že praktici suplují práci ambulantních specialistů, má na tom svůj podíl,“ doplnil předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) Petr Šonka.

Nový systém je tedy podle něj příležitostí, jak začít pracovat podle pravidel. „Ambulantní specialisté se již nemohou vymlouvat, že nemají tiskopisy nebo že agendu neschopenek neumí. Všichni začínáme od začátku,“ dodal Šonka.

O tom, že si pacienti mají nechat vystavit neschopenku u specialisty, který je ošetřil, se dozví z plakátů v ordinacích svého praktického lékaře. „Nežádejte po nás, abychom porušovali zákon a riskovali sankce,“ píše se mimo jiné na plakátu.  „Jsme si vědomi, že to může přinést zpočátku do ordinací trochu zmatku, ale věříme, že se to během ledna urovná. Naši kolegové specialisté jsou o našem záměru informováni,“ popsal Šonka.

Náklady na vystavení výše uvedeného 1,8 milionu neschopenek v loňském roce praktici vyčíslili na 270 milionů Kč. Tuto administrativní činnost musí vykonávat odpovědný ošetřující lékař. „To je pro srovnání 500 transplantací srdce,“ uvedl Mucha. „Navíc se samotným zavedením e-neschopenky se pojí bezprostřední náklady ve výši 80 milionů Kč,“ dodal. Praktici také upozorňují, že za neschopenky vystavené pro nezaměstnané úhrady dostávají. Je patrné, že v této problematice se musí doladit ještě celá řada nedodělků a třecích ploch. Elektronické neschopenky by lékaři měli od ledna letošního roku používat buď ve svém lékařském programu nebo v aplikaci na ePortálu ČSSZ. V lékařském softwaru stačí stejná identifikace jako u e-receptu, na ePortálu pak přes datovou schránku, elektronickou občanku s čipem či uživatelský účet v portálu národního bodu pro identifikaci a autentizaci. Formulář odešle lékař okresní sociální správě a jak bylo zmíněno výše, vytiskne nemocnému jeden výtisk  jako průkaz nemocného. Informace o začátku nemoci i konci dostane zaměstnavatel do datové schránky. Po přihlášení na ePortál pak může firma získat i údaje o pracovníkově místě pobytu či vycházkách po zadání jeho rodného čísla. Vygenerovat lze i seznam všech svých zaměstnanců na nemocenské. Čas ukáže oprávněnost zavedení této metody a jiste se najde dostatek čas a vůle na vylepšování systému.

Redakce s použitím materiálu iDnes