BlogNašemu zdraví jsou velmi prospěšné hořké potraviny

18. 2. 2020

Nedávno jsem někde četl, že pro lidský organismus jsou v první řadě nezdravé kyselé potraviny. Čím kyselejší, tím horší. O tom napíšu něco později. Dneska se budu věnovat tématu hořkých poživatin. A nemusí to být jen notoricky známé hořké mandle. Hořkým potravinám by se člověk rozhodně neměl vyhýbat, ba právě naopak. Jsou totiž velmi prospěšné našemu zdraví. A je jedno, zda dáte přednost hořkému ovoci, zelenině nebo nějaké bylince. Oblíbené rčení se obrací na východní znalosti: Už staří Číňané moc dobře věděli, že pro rovnováhu těla a duše je třeba mít ve svém jídelníčku nejen slané, sladké a kyselé potraviny, ale také hořké. Zatímco sladká chuť působí na žaludek a slezinu, posiluje imunitu i dýchací a trávicí systém, slaná chuť dokáže pročistit střeva, ovlivňuje také činnost ledvin a močového měchýře. Kyselá chuť má podle čínské medicíny stahující účinky, ovlivňuje činnost jater a žlučníku. A konečně hořká chuť souvisí s činností srdce. Možná budete překvapeni jak moc tělu hořké potraviny prospívají.

Hořké látky obsažené například v citrusových plodech působí proti zánětům, brokolice, zelí a kapusta zase působí proti rakovině. Tytéž látky působící proti nádorům se nalézají i v zeleném čaji a čistém kakau, také červené víno a káva mohou mít příznivé účinky právě díky svým trpkým substancím. No a ukažte mě někoho, kdo by se bránil šálku vonící brazilské kávy…

Co dokáže hořká chuť

Brokolice je potravina pro gurmety

Hořká chuť podle starých Číňanů vysušuje, zpevňuje, odvádí vlhko a ochlazuje. Díky těmto schopnostem snižuje například horečku, vysoký krevní tlak, agresivitu, odstraňuje otoky i zácpu. Hořká chuť vás ale může zbavit i nepříjemných vyrážek, úporného kvasinkového onemocnění i toxických látek. Hořké potraviny byste měli do svého jídelníčku zařadit také tehdy, když se budete snažit zhubnout. Podporují totiž odbourávání tuků, zrychlují metabolismus a vyvolávají pocit sytosti. Kromě toho se hořké potraviny vyznačují nižším množstvím kalorií. Číňané si tedy dávno k tomuto tématu řekli a napsali svoje, teď je důležitý postoj současných dietologů, výživových specialistů a gastronomických odborníků. Ti všichni musejí vzít v úvahu aktuální trendy, nové typy úprav jídla a nové přísady o kterých staří Číňané nemohli mít ani tušení.

 

Hořké potraviny

Hořkých potravin existuje mnoho. Jde napříkklad o mandle, para ořechy (tzv. brazilské ořechy jsou vynikající doplněk stravy, ale jejich cena je neúměrná), mák, pohanku, žito, jehněčí maso či kozí sýry. Hořké jsou ale také například grapefruity či některá zelenina, jako jsou artyčoky, čekankové puky, hlávkový a římský salát, kerblík, brokolice nebo růžičková kapusta.

Hořkou chuť ale najdete i v koření, například v majoránce, rozmarýnu, zázvoru, tymiánu, kurkumě, oreganu nebo v červené paprice. Hořkost dostaly do vínku i některé byliny, třeba pelyněk pravý nebo jeho příbuzný – estragon. Hořkost ale skýtá také kořen pampelišky, řeřicha, jalovec nebo chmel.

Kdo by se měl hořké chuti vyhnout

Přesto, že jsou hořká jídla lidskému zdraví propěšná, nelze je konzumovat v libovolném množství a také si na nich nemohou pochutnávat úplně všichni. Například lidé trpící onemocněním plic by se hořkým potravinám měli vyhýbat. A rozhodně u hořkých jídel platí, že se nic nemá přehánět. Pokud to totiž s konzumací hořkých potravin nebo bylin přeženete, můžete počítat se zvracením. Také lidé se suchou pletí by si měli hořká jídla vychutnávat jen velmi opatrně, protože vysušují. Z toho by se dalo odvodit, že pokud má někdo problémy s mastnou pokožkou, lze doporučit konzumaci hořkých produktů a zvýšená mastnota po nějaké době ustoupí. Ale je nabíledni, že je zapotřebí konzultace s lékařem.

Redakce s použitím serveru zdravi.cz, ilustrační foto 123RF.com