Dvě typická onemocnění pro letní měsíce se jmenují úpal a úžeh. Jak je od sebe rozeznat? Začneme prvním z nich.
Úpal
Jedná se o přehřátí organizmu. Stačí k tomu nějaký čas se zdržovat v příliš teplých nebo vydýchaných prostorech. A jaká to jsou místa? Kupodivu MHD (kromě nových klimatizovaných tramvají a autobusů, metro se také nepočítá) a venkovní akce typu farmářské trhy, letní festivaly, dlouhé prohlídky měst přes poledne atd.
Jaké jsou příznaky
Začíná to zvýšenou tělesnou teplotou, motáním hlavy a nevolností, která přechází ve zvracení. Také se mohou projevit atypické příznaky jako otoky nohou nebo zrychlený tep. V nejhorším případě může dojít až k bezvědomí.
A zde již všechny přehledně
- závratě
- vysoká tělesná teplota (i přes 40°C)
- nevolnost
- zvracení
- neustálý pocit žízeň
- nechuť k jídlu
- bolest hlavy
- otoky dolních končetin
- křeče v lýtkových svalech
- zrychlený tep
- ztráta vědomí
Co dělat, když úpal nastane
- Postiženého je nutné ihned přesunout do chladnějšího prostředí.
- Odstraníme nebo uvolníme veškerý oděv.
- Chladíme vlažnými obklady nebo sprchou.
- Podáváme dostatek tekutin, ale v malých dávkách, i velká sklenice vody vypitá naráz může vyvolat zvracení a tím ještě zhoršit dehydrataci organismu.
- Tekutiny obohacujeme o minerály. Nejlepší je mít po ruce rehydratační roztok z lékárny, ale postačí i minerálka. V případě nouze přijde vhod i mírně osolená voda (dvě kávové lžičky do jednoho litru vody).
Příznaky úpalu při správné léčbě vymizí během několika hodin až dnů. Teplota musí klesnout pod 37°C, nesmí docházet k opakovanému zvracení nebo ztrátě vědomí. Pokud tomu tak není, urychleně vyhledejte lékařskou pomoc. Dlouhodobě zvýšená teplota spolu s se značnou ztrátou tekutin a minerálů může vést až k poškození mozku.
Úžeh
Pokud jste byli dlouho na sluníčku, Vaše pokožka má barvu zralého rajčete, pak máte jednoznačně našlápnuto k úžehu. Většinou k němu dochází, pokud nemáte dostatečně zakrytou hlavu. A pozor, nemusí to být jenom z opalování na koupališti. I obyčejná procházka v době největšího horka, zejména ve městě, bez slamáku vám k tomu hodně přispěje. Pokožka na vrcholu hlavy je totiž velmi tenká a náchylná ke spálení a přehřátí. Následně dochází k nadměrné ztrátě tělesných tekutin díky pocení, které vyústí až v nerovnováhu důležitých minerálních látek, což může způsobit křeče a ztrátu vědomí.
Jaké jsou příznaky
Jsou podobné těm při úpalu, tedy nevolnosti a motání hlavy. Závažnější průběh úžehu se velmi podobá zánětu mozkových blan s typickým trnutím šíje a ztrátou vědomí. Pozor, příznaky se mnohdy projevují se zpožděním i několik hodin a můžete je pociťovat až v noci po takovém slunění.
A zde již všechny přehledně
- nevolnost
- spálená a červená kůže v oblasti hlavy a krku
- malátnost
- zrychlený tep
- vysoká teplota (i nad 40 stupňů)
- zvracení
- apatie
- křeče dolních končetin
- trnutí šíje
- dezorientace
Co dělat, když úžeh nastane
- Vysokou teplotu se snažíme co nejrychleji srazit. Použijeme k tomu chladné zábaly na hlavu, kotníky a zápěstí nebo vlažnou sprchu. V případě vysoké teploty (nad 39°C) podáme antipyretika.
- Podáváme dostatek tekutin v malých dávkách. Dáváme přednost vlažné minerálce nebo mírně osolené vodě (kterou ale děti často odmítají pít).
- Pokud se dostaví křeče nebo bolesti hlavy, podáme analgetika.
- Jestliže postižený ztrácí vědomí, trnu mu šíje a je dezorientovaný, je na místě okamžitá návštěva pohotovosti.
Úžeh trvá přibližně 2–3 dny. Nejhorší příznaky obvykle mizí do do několika hodin, horečky a vysoké teploty mohou trvat i pár dnů. Pokud horečka překročí 40°C, hrozí vznik febrilních křečí.
Závěrem
Úpal a úžeh se často objevují společně. Proto v případě jednoho z nich si dejte na několik dní od slunce pokoj.
Zdroj: www.zdravilek.cz