AktualityOSVČ, pozor: zdravotní problémy jako časovaná bomba

1. 3. 2024
V České republice loni pracovalo více než 1,1 milionu OSVČ. Většina z nich platí státu na odvodech na sociální a zdravotní pojištění nejnižší možné částky. Jen málo z nich si platí nemocenské pojištění, které je v ČR dobrovolné. Také při výpočtu důchodu jsou často překvapeni, že jim náleží nízká penze. A pokud onemocní a nemohou pracovat, vystavují se problémům, protože nebudou mít nárok na peníze od státu, které by jim pomohly dobu pracovní neschopnosti překlenout.
Mnoho OSVČ (osob samostatně výdělečně činných) se rozhodne pojištění pro případ nemoci neplatit. Avšak pokud si nemocenské pojištění neplatíte a jste dočasně neschopní pracovat, nedostanete od státu žádné peníze. To může způsobit velké finanční problémy vám a vaší rodině. Další skutečností je, že hodně OSVČ odvádí pouze zákonem stanovené minimální příspěvky na sociální pojištění, a když dosáhnou důchodového věku a potřebných odpracovaných let, jsou mnohdy nemile překvapeni výší své penze, která nemusí stačit ani na pokrytí základních životních potřeb.
Odborníci z organizaci A DOMA se ve Středisku pro pečující setkávají s rodinnými pečujícími, kteří se v průběhu pečování o svého blízkého sami stávají osobou, o niž je potřeba pečovat. Příkladem je klient s onkologickou diagnózou, který ve věku 50 let nemyslel na své finanční zajištění, neplatil si nemocenské pojištění a neměl sjednané ani komerční životní pojištění.

osvc-a-platby-nemocenskeho-pojisteni

Jak pečujícím pomáhá Středisko pro pečující?
Cílem Střediska pro pečující neziskové organizace A DOMA je primárně pomoci rodinným pečujícím řešit problematické situace, které jsou spojeny s péčí o jejich blízké. Spektrum této pomoci je velice komplexní, počínaje odborníkem Rodinným průvodcem®, který provází neformálně pečující všemi aspekty péče, až po experty z multidisciplinárního týmu.
„Právě Rodinný průvodce upozornil na nový fenomén v podpoře pečujících, a to ten, že právě neformálně pečující často sami v produktivním věku onemocní závažnou diagnózou. Jedná se hlavně o onkologická onemocnění, která v ČR představují druhou nejčastější příčinu úmrtí. Proto s pečujícími řešíme i jejich zdravotní stav, informujeme se o rodinné anamnéze, jejich současném zdravotním stavu, možnosti ventilovat stresové situace při péči, ale i řešení finančních otázek a spoustě dalších věcí, které s pečujícími realizujeme v rámci preventivní péče o jejich zdraví,“ říká Jitka Zachariášová, ředitelka neziskové organizace A DOMA, z. s.

 

Na co by měly OSVČ myslet?
Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, je dobré myslet na to, jak se finančně zajistit na důchod nebo pro případ, že nebudete moci pracovat. Jedním z možných řešení je koupě nemovitostí, ze kterých pak můžete mít příjem z pronájmu. Zajímavou možností je také pravidelně ukládat peníze do investičních fondů nebo důchodového spoření. Za zvážení stojí rovněž připojištění na nemocenské pojištění. To znamená, že budete pravidelně platit malý poplatek (pro rok 2024 je to minimum 216 Kč měsíčně, v tomto případě pak budete mít nemocenskou 8000 Kč za měsíc).
„Drtivá většina OSVČ, pro které zpracováváme pravidelně daňová přiznání, nemá sjednané nemocenské pojištění. Pokud o něm někdo přemýšlí, jsou to podnikající ženy plánující mateřství a nemocenské pojištění si sjednají. Co se týká sociálního pojištění, jeho platba je povinná. Výpočet je daný zákonem. Dobrovolně si navýšit sociální pojištění nelze. Určitě bych doporučila maximálně využít možnosti penzijního připojištění, kdy lze využít příspěvek od státu a snížit si základ daně,“ říká daňová poradkyně Ing. Martina Příhodová.

 

O A DOMA
Nezisková organizace A DOMA, z. s., letos slaví 17 let od svého založení. Poskytuje služby osobní asistence seniorům či lidem se zdravotním a duševním znevýhodněním od 18 let věku. Kromě toho se už od roku 2015 zaměřuje na podporu těch, kteří pečují o své blízké – na rodinné pečující. Podporu jim nabízí v rámci služby Střediska pro pečující a několika projektů.

 

zdroj: www.kurzy.cz