Jestliže u člověka dochází ke zhoršení symbolických (kortikálních) funkcí, tedy myšlení, paměti, orientace, chápání, počítání, řeči nebo se rapidně sníží schopnost se něco naučit, jedná se s největší pravděpodobností o získané postižení známé pod pojmem demence. Většinou bývají nerovnoměrně zasaženy i další psychické funkce a dochází k degradaci celé osobnosti. Člověk postižený demencí se přestává emočně kontrolovat, dochází k trvalým změnám sociálního chování, pohybové zpomalenosti až celkové fyzické slabosti. Postupně se vytrácí osobnost člověka, dochází k celkovému úpadku a takový jedinec už nezvládá základní péči o sebe sama.
Demence je celosvětový problém. Počet lidí s tímto onemocněním přesahuje 44 miliónů, v roce 2050 to už bude 135 miliónů lidí. V ČR žije více než 143 000 lidí trpící touto chorobou.
Jaké druhy demence rozlišujeme:
- Azheimerova choroba
- Multiinfarktová demence
- Parkinsonova nemoc
- Demence s Lewyho tělísky
- Pickova nemoc
- Huntingtonova nemoc
- Creutzfeld – Jacobova choroba
- Normotenzní hydrocefalus
Demenci v současné době nelze vyléčit, ale je možné ji stabilizovat, některé typy se dají prostřednictvím léčebných postupů dobře ovlivnit. Vždy je třeba navštívit spolu s nemocným lékaře specializujícího se na poruchy paměti (neurolog, klinický psycholog). Včasná léčba znamená většinou podávání léků, ale také především co možná nejaktivnější způsob života. Ať už jsou to procházky a jednoduchá cvičení nebo dostatečná duševní aktivita.
A jak rozvíjet duševní aktivitu?
- bazální stimulace
- ošetřovatelská rehabilitace
- edukace a reedukace
- výživa a pitný režim
- trénink kognitivních funkcí
- trénink kompenzačních funkcí
- reminiscenční terapie
- aromaterapie
- ergoterapie
- muzikoterapie
- canisterapie
Důležité je také odborně tlumit agresi, vznětlivost a depresi a to se zapojením rodiny do terapie.
zdroj: http://www.alzheimer.cz